文档介绍:Basic Circuit Theory
Chpter19 Problems
1 At a frequency of 796 Hz, compute Z 0 γ,u and λ for a line having the following
parameters: l=2230 µ H/km, c= µ F, r= Ω/km, g negligible.
o
2 At a certain frequency, a transmission line has Z 0 =553 ∠60 Ω and γ= + Np/km.
The line is 60 km long. A sinusoidal voltage of 100V at the specified frequency is applied to
one end. Find:
(a) the voltage at the termination, if open-circuited;
(b) the current at the termination, if short-circuited.
3 A lossless line, when short-circuited at the termination, is found to have an inductive reactance
of 1000 Ω when viewed from the source. When open-circuited it appears as a capacitive
reactance of 360 Ω. Determine Z 0 , and also the length of the line in wavelengths.
o o
4 At a frequency of 1000 Hz, a transmission line has Z 0 =500 ∠− 37 Ω and γ= ∠45
Np/km. The line is 5 km long, in the load termination Z T =400 Ω, I T =. Find the voltage
and the current in the source termination.
5 The transmission line is km long, the following parameters: ω c=4×10−4 S, r =1 Ω, g = 0,
l = 0. Find the voltag